Jump to content

[Sport]Dan Petrescu, fără victorie pe banca lui CFR Cluj în Cupa României! Statistici dezastruoase pentru ”Bursuc”


Tom

Recommended Posts

Partida Universitatea Craiova - CFR Cluj, ultima din 16-imile Cupei României, va fi transmisă de la ora 21:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și în format LIVE VIDEO pe digisport.ro.dan-petrescu

Dan Petrescu (53 de ani) este cvadruplu campion în Liga 1, însă nu are în palmares Cupa României. Ca antrenor al Unirii Urziceni, ”Bursucul” are o finală pierdută chiar în fața actualei sale echipe, CFR Cluj, dar la cârma grupării din Gruia nu a izbutit să câștige niciun meci în Cupă.

Dan Petrescu, fără victorie în Cupa României pe banca lui CFR Cluj
Petrescu a pierdut patru din cele cinci meciuri în care a condus-o pe CFR Cluj în Cupa României, iar o partidă s-a încheiat la egalitate. Mai mult, tehnicianul a fost învins în șase din ultimele șapte jocuri în competiție, per total.

3 succese, o remiză și 6 eșecuri a înregistrat ”Bursucul” în Cupă, din postura de antrenor.
Ultimele 7 meciuri ale lui Dan Petrescu în Cupa României:
10 mai 2008 - CFR Cluj - Unirea Urziceni 2-1 (finală)
14 aprilie 2009 - Unirea Urziceni - FC Vaslui 0-2 (sferturi)
26 octombrie 2017 - FC Botoșani - CFR Cluj 1-1 (4-3 d.l.d.) (16-imi)
3 aprilie 2019 - CFR Cluj - Astra 1-3 (semifinale - tur)
24 aprilie 2019 - Astra - CFR Cluj 2-2 (semifinale - retur)
25 septembrie 2019 - FC Botoșani - CFR Cluj 2-2 (4-2 d.l.d.) (16-imi)
29 noiembrie 2020 - Poli Iași - CFR Cluj 1-0 (16-imi)
”N-am câștigat Cupa niciodată ca antrenor în România. Doar în China. Sincer, mi-aș dori (n.r.- să câștige trofeul). Am pierdut o finală cu CFR când eram la Urziceni. De când am venit la CFR, am ieșit în primul tur.

Acum jucăm la Craiova, vor juca cu toată echipa și vor să câștige, dar nu vom merge să ne predăm acolo. Vom merge și cu niște copii acolo”, a declarat Dan Petrescu, la finalul meciului dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova din Liga 1, câștigat de ardeleni, 1-0.

4 titluri de campion al României, o Supercupă, un titlu de campion în liga a doua din Rusia și o Cupă a Chinei sunt cele șapte trofee din palmaresul lui Dan Petrescu.
Sursa:https://www.digisport.ro/fotbal/cupa-romaniei/dan-petrescu-fara-victorie-pe-banca-lui-cfr-cluj-in-cupa-romaniei-statistici-dezastruoase-pentru-bursuc-1283369

 

Link to comment
Share on other sites

  • Tom locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this website, you agree to our Terms of Use and Guidelines