Jump to content

[Gastronomie] Ciorba de burta


manDarikees.

Recommended Posts

Nu este disponibilă nicio descriere. Nu este disponibilă nicio descriere.

 

Salutare. 

O sa va prezint o reteta de ciorba de burta, furata dintr-o bucatarie romaneasca.

In pozele de mai sus vedeti produsul ce mi-a iesit mie.

 

Ca durata, ciorba de burta variaza intre 1 ora si 3 ore, din cauza carnii de burta.


Mod de preparare :

Daca folositi burta nefiarta, trebuie oparita in jur de jumatate de ora-1 ora burta, impreuna cu 2-3 bucati de os, de rasol de vita. Cand se formeaza spuma pe marginea vasului in care opariti, schimbati apa, clatiti si burta si carnea, si puneti in alta apa bucatile de rasol si de burta, impreuna cu 2 morcovi, 2 cepe mari, 2 bucati de pastarnac ( toate intregi ). (daca folositi burta prefiarta faceti aceiasi pasi, inafara de partea cu oparitul de la inceput, le puneti direct la fiert cu legumele si carnea). Cand legumele s-au fiert si burta poate fi patrunsa usor cu o furculita, scoatem rasolul si legumele,  si dregem ciorba astfel :
 La un kg de smantana tinuta la caldura camerei, adaugam 8-9 galbenusuri in functie de grasimea smantanii si de marimea galbenusurilor, 2 capatani de usturoi, 3-4 linguri de otet, si 2-3 polonice din supa de burta care inca fierbe pe aragaz, astfel incat sa temperam dresura, sa o aducem aproape de temperatura supei, pentru a nu se taia, pentru a nu se branzi.

Luam pret de cateva minute oala de pe foc, adaugam dresura cu smantana de mai devreme treptat, putin cate putin, miscarea fiind : amestecam de sus in jos cu un polonic ( apasam spre fund si ridicam spre suprafata rapid ) , concomitent turnand dresura cu cealalta mana.

Apoi punem iar oala pe foc sa fiarba inca 10-15 minute ciorba deja dreasa. Urmeaza sa ii dam fata ciorbitei noastre. Dam un morcov prin razatoare, punem putin ulei intr-o tigaie si adaugam morcovul ras, il lasam putin la calit astfel incat sa se "infuzeze" si putin gust, si putina culoare, si putina grasime naturala, apoi strecuram uleiul de morcov, uleiul il turnam pur si simplu peste ciorba de pe aragaz, si apoi se poate opri flacara aragazului.  Apoi este gata de servit. 

Ciorbita mea a avut si afumatura ( cozi de porc ) si morcov maruntit, pentru ca asa imi place mie si familiei mele sa servim ciorba de burta. Puteti pune orice va place. 

Pentru alte retete apelati cu incredere la Chef manDarikees.

 

 

Enjoy & Pofta Mare 😄❤️ 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • taken locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this website, you agree to our Terms of Use and Guidelines