Jump to content

Samsung SSD 980 PRO 500 GB review: fratele mai puternic [UPDATE: test pe PCI-E x4]


Soft.

Recommended Posts

Recent va scriam despre faptul ca am testat un Samsung SSD 980 de 500 GB – NVMe M2. Ei bine, acum am avut ocazia sa testez si varianta mai puternica a acestui SSD, cea cu „PRO” in denumire.

samsung-980-pro-ssd-review samsung-980-pro-ssd-review-cutie

De data asta n-am mai facut teste comparative cu Samsung-ul SATA pe care-l am, ca n-avea rost, insa va recomand cu caldura sa deschideti review-ul anterior pentru a putea compara vitezele obtinute de varianta PRO versus cea non-PRO.

Si pana sa trecem la rezultatele testelor, va pot spune ca Samsung SSD 980 PRO de 500 GB costa 560 lei. Cu mai bine de 50% mai mult decat varianta non-PRO.

UPDATE: Asa cum am intuit, rezultatele de mai jos au fost cu doar 10% mai bune decat la varianta non-PRO pentru ca au fost limitate de portul meu. Cu ajutorul unui prieten, am rulat testele pe acelasi SSD insa folosind un port PCI Express x4 iar rezultatele au fost MULT MAI BUNE. Insa le pastram si pe cele de pe PC-ul meu, pentru comparatie. Sa stiti la ce sa va asteptati daca aveti sau nu un M.2 cu PCI-E x4. 

Samsung SSD 980 PRO 500 GB review: fratele mai puternic [UPDATE: test pe PCI-E x4]

Samsung SSD 980 PRO 500 GB review: fratele mai puternic [UPDATE: test pe PCI-E x4]

Samsung SSD 980 PRO 500 GB review: fratele mai puternic [UPDATE: test pe PCI-E x4]

La fel ca si inainte, am rulat AS SSD Benchmark, CrystalDiskMark si Samsung Magician, tool-ul celor de la Samsung. Rezultatele, mai jos.

Samsung SSD 980 PRO 500 GB review: fratele mai puternic [UPDATE: test pe PCI-E x4]

AS SSD Benchmark Samsung 980 PRO

Samsung SSD 980 PRO 500 GB review: fratele mai puternic [UPDATE: test pe PCI-E x4]

CrystalDiskMark Samsung 980 PRO

Samsung SSD 980 PRO 500 GB review: fratele mai puternic [UPDATE: test pe PCI-E x4]

Magician – Samsung 980 PRO
Este foarte clar, din rezultate, ca varianta PRO a acestui SSD este cu cel putin 80% mai rapida decat cea non-PRO. S-ar putea pentru unii acest lucru sa conteze si sa merite diferenta de pret. Asta decide fiecare pentru el.

De fiecare data am testat SSD-ul fara sa fie sistem de operare pe el, deci cu siguranta am obtinut rezultatele maxime. Acum abia astept sa pun sistemul de operare pe acest 980 PRO si sa inlocuiesc vechiul meu SSD pe SATA. Probabil ca diferenta de viteza va fi impresionanta.

 

Link to comment
Share on other sites

  • taken locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this website, you agree to our Terms of Use and Guidelines