Jump to content

[Gastronomie] Prajitura Krantz


taken

Recommended Posts

Prajitura Krantz este o prajitura cu foi de nuca, crema de vanilie, nuca si zahar caramelizat. Crema fina de vanilie impreuna cu nuca si zaharul caramelizat sunt o combinatie extraordinara.

Foile prajiturii Krantz devin moi, iar deasupra krantzul ramane usor crocant. Pentru mine este o prajitura speciala si se numara printre preferatele mele.

Mai jos vom vedea ingredientele de care vom avea nevoie pentru pregatirea acestei prajituri, dar si modul de preparare.

Veti vedea la lista ingredientelor, ingredintele necesare pentru pregatirea unei foi, noi vom avea nevoie de 3 foi.

prajitura-krantz-reteta-pas-cu-pas-gina-


 

Ce ingrediente folosim pentru reteta de prajitura Krantz? :
 

Ingrediente (pentru o foaie):

-3 albusuri

-100 g zahar

-100 g nuca macinata

-25 g faina

-un praf de sare

Crema

-500 ml lapte

-100 g zahar

-4 galbenusuri

-50 g amidon de porumb

-200 g unt (82%grasime)

-1lingura esenta de vanilie

Pentru Krantz

-150 g nuca

-150 g zahar

Cum se prepara reteta de prajitura Krantz? : 

 

Vom incepe cu pregatirea foilor prajiturii Krantz

Pentru inceput mixam cele trei albusuri cu un praf de sare pana devin o spuma tare, in care vom adauga treptat zaharul si vom continua mixarea pana acesta de topeste.

In acest moment vom renunta la mixer si cu ajutorul unei spatule vom incorpora pe rand faina si nuca, pe care le-am pus treptat in spuma de albusuri.

Compozitia obtinuta o punem intr-o tava (20×30 cm) tapetata cu hartie de copt pe care am si uns-o cu putin ulei pentru a evita prinderea foii.

Vom baga tava la cuptorul preincalzit la 160 de grade Celsius si vom lasa la copt pana foaia incepe sa devina aurie.

Cand este gata o scoatem din tava si o punem la racit pe un gratar. Vom folosi acelasi procedeu si pentru celelalte 2 foi.

Dupa ce am terminat cu foile vom face si crema pentru prajitura Krantz

Punem la fiert 400 ml de lapte impreuna cu zaharul si cand ajunge in punctul de fierbere, il turnam treptat peste laptele ramas (100ml) pe care l-am amestecat cu amidonul si cele 4 galbenusuri.

Omogenizam bine si punem amestecul la foc incet, amestecam mereu pentru a nu se prinde.

Cand obtinem consistenta unei budinci, luam crema de pe foc si in ea adaugam untul taiat cubulete.

Amestecam foarte bine si lasam crema sa se raceasca, acoperita cu folie de plastic.

Atunci cand este rece complet, punem in ea esenta de vanilie si o mixam putin la cea mai mica viteza a mixerului,trebuie sa obtinem o crema fina.

Pentru Krantz caramelizam zaharul (avem grija sa nu il lasam prea mult pentru ca se amaraste) si in el adaugam nuca.

Mai lasam putin pe foc dupa care turnam amestecul pe o bucata de hartie de copt ca sa nu se lipeasca.

Cand s-a racit, maruntim nuca ce am caramelizat-o cu zaharul si o lasam deoparte.
 

Asamblarea prajiturii Krantz

Fiind toate pregatite ne putem apuca de asamblarea prajiturii.

Pe o tava sau pe un platou punem o foaie, peste ea intindem un strat de crema si deasupra presaram amestec de nuca si zahar caramelizat.

Punem si a doua foaie, un strat de crema, nuca si zahar caramelizat si la final ultima foaie.

Deasupra ultimei foi intindem un start subtire de crema peste care presaram din belsug amestecul caramelizat.

Este bine ca la inceput sa impartim crema in asa fel incat, primele doua starturi de crema sa fie mai groase decat stratul de pe ultima foaie.

Dam prajitura la frigider pentru cateva ore bune dupa care putem sa o portionam si sa o servim.

Aceasta prajitura ar trebui sa nu lipseasca de pe mesele de sarbatoare, este atat de buna incat musafirii o sa fie foarte incantati, are un gust extraordinar.

Pofta buna!

  • Like 1

 

spacer.png

CONTACT ME FOR PROBLEMS AND QUESTIONS | CONTACTATI-MA PENTRU PROBLEME SI INTREBARI

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this website, you agree to our Terms of Use and Guidelines