Jump to content

[Sport] - Apel la FIFA pentru a ajuta fotbalistele din Afganistan: ”Se tem, talibanii le pot omorî oricând!”


EVERLAST

Recommended Posts

Căpitanul naționalei de fotbal feminin a Afganistanului a făcut apel la FIFA pentru a le ajuta pe coechipierele sale după ce țara a intrat sub controlul talibanilor.

Quote

Afghan Women's National Football Team Play A Match Against The ISAF

Fanaticii islamiști au preluat puterea după ce au cucerit capitala Kabul, iar toată lumea se teme că drepturile femeilor vor fi anulate la fel ca în perioada 1996 - 2001, când regimul talibanilor a condus Afganistanul. 

Shabnam Mobarez este liderul selecționatei feminine și locuiește în acest moment în Statele Unite. Ea a publicat o discuție cu una din colegele ei de echipă.   

  • ”Ești ok? Colega mea din Afganistan: “Nu, deloc - știu că vor veni după mine curând. Poți să mă ajuți?
  • @FIFAcom cum aș putea să le răspund? Trebuie să fac ceva să-mi salvez coehipierele! Sunt surorile mele”, a fost mesajul postat de Shabnam Mobarez.
  • Shabnam Mobarez: ”E greu când te aștepți ca talibanii să-ți bată la ușă”

Regimul taliban interzice femeilor să meargă la școală și au voie să apară în public acoperite integral și însoțite de un bărbat.

Femeile care nu respectă aceste legi sunt biciuite în public și chiar executate. 

Echipa de fotbal feminin a Afganistanului a fost înființată în 2007, iar primul meci oficial a avut loc în 2012 contra Qatarului.

Shabnam Mobarez a dezvăluit că ține legătura cu coechipierele sale.

”Vorbesc cu ele la telefon și se tem pentru viața lor. Nu le pot spune că va fi bine, nu știu ce se poate întâmpla pe viitor. 

Stau ascunse pe la prieteni sau rude, nu spun nimănui cine sunt. Toți oficialii federației au dispărut și ei.

Sunt niște biete femei neajutorate lăsate să se descurce singure. Dacă ies afară, vor fi omorâte.

Singura soluție e să rămână calme, dar e greu când te aștepți ca talibanii să-ți bată la ușă”, a declarat într-un interviu fotbalista de 25 de ani. 

                                                                                                                                    Sursa

                          x2.png

Link to comment
Share on other sites

  • taken locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this website, you agree to our Terms of Use and Guidelines