Jump to content

[Sport]Florin Bratu, despre viitorul lui Radu Drăgușin la echipa națională: "Nu-mi doresc să se ajungă la sancțiuni extreme"


Tom

Recommended Posts

Radu Drăgușin (19 ani) a refuzat convocarea la naționala U21, dar selecționerul Florin Bratu nu se gândește să-l sancționeze pe fundașul împrumutat de Juventus la Sampdoria.FOTBAL:ANTRENAMENT ROMANIA U21, EURO 2021 (23.03.2021)

Florin Bratu spune că FRF are dreptul să-l sancționeze pe Radu Drăgușin pentru că a refuzat convocarea, dar acum nu vrea să se gândească la așa ceva:

Florin Bratu, despre viitorul lui Radu Drăgușin la echipa națională: "Nu-mi doresc să se ajungă la sancțiuni extreme"
"Nu m-am gândit să-l sancționez! Noi avem cadru legal pentru acest lucru, pentru că este dată FIFA. Sampdoria ne-a trimis o foaie oficială, clubul era foarte dezamăgit de reacția lui. El nu a jucat în ultima lună, iar noi i-am întins o mână ca să joace. Eu nu-mi doresc să se ajungă la sancțiuni extreme, mie îmi place să ajut jucătorii, juniorii. Am trecut și eu prin situația asta.

Eu mai am alți 24 de jucători de care trebuie să am grijă. Cine nu va veni cu spirit și entuziasm la echipa națională, nu are ce să caute la echipa națională! Radu Ștefan era de 5-6 la Lazio când a refuzat naționala, nu există termen de comparație. Încă aștept ca Radu Drăgușin să-și schimbe atitudinea. Noi ne dorim să-l vedem pe Radu Drăgușin la treabă.

Eu îmi doresc, pentru binele României, ca Radu Drăgușin să joace. Eu încerc să intru în pielea lui, înțeleg că e frustrat că nu joacă. Dar sper ca de acum înainte să joace și să-l vedem apoi la echipa națională. Aș vrea ca Drăgușin să fie un lider la națională.Noi, la Federație, nu avem de ce să-i punem piedici lui Drăgușin. Vrem să avem un jucător care să joace la Sampdoria, Juventus sau Fiorentina, oriunde! Noi ne-am gândit la potențialul lui, din acest motiv l-am convocat fără să joace la Sampdoria. Radu Drăgușin nu va avea niciodată poarta închisă la echipa națională!", a spus Florin Bratu, în cadrul emisiunii Liga Digisport.

Lotul României U21 pentru acțiunea din octombrie
PORTARI: Mihai Popa (FC Voluntari), Ștefan Târnovanu (FCSB), Răzvan Ducan (CS Mioveni);

FUNDAȘI: Alexandru Georgescu (Farul Constanța), Alexandru Țîrlea (Deportivo Alaves B/Spania), Bogdan Racovițan (FC Botoșani), Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Rareș Ispas (Sepsi OSK), Valentin Țicu (ACS Petrolul 52);

MIJLOCAȘI: Damian Isac (UTA), Daniel Toma (CS Mioveni), Marius Corbu (Academia Pușkaș/Ungaria), Victor Dican (Universitatea Cluj), Dragoș Albu (U Craiova 1948 SA), Alexandru Cîmpanu (Universitatea Craiova), Antonio Sefer (FC Rapid 1923), David Miculescu (UTA Arad), Alexandru Ișfan (FC Argeș), Alexi Pitu (Farul Constanța), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Ricardo Farcaș (Siena/Italia), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova);

ATACANȚI: Ianis Stoica (FCSB), Jovan Marković (Universitatea Craiova).
Sursa:https://www.digisport.ro/fotbal/echipa-nationala/florin-bratu-despre-viitorul-lui-radu-dragusin-la-echipa-nationala-nu-mi-doresc-sa-se-ajunga-la-sanctiuni-extreme-1294909

 

Link to comment
Share on other sites

  • Tom locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this website, you agree to our Terms of Use and Guidelines