Jump to content

[Hardware] Tenda RX3 – router ieftin cu Wi-Fi 6


AxBxNxHaLaB

Recommended Posts

Tenda RX3 – router ieftin cu Wi-Fi 6 TENDA-RX3-2.jpg

  • Wi-Fi 6 incepe sa rasara si pe routere-le accesibile. Un bun exemplu este Tenda RX3, un model proaspat lansat care ofera Wi-Fi 6 la un pret foarte mic. Vitezele sunt neasteptat de bune.

 

  • RX3 este un router care costa in jur de 320 de lei iar la interior are un procesor quad core la 1.5GHz. Ofera tehnologie MU-MIMO si OFDMA, doua benzi de 2.4GHz si 5GHz cu viteze de 574Mbps si respectiv 1201Mbps si un semnal puternic. Tenda tot timpul a oferit un semnal puternic.

 

  • Tenda RX3 ofera 3 porturi LAN si 1 port WAN. Nu are USB-uri. Este un router simplu, alb, foarte usor si care se poate monta pe perete. Dispune de 4 antene dar nu am gasit nicaieri specificat ce putere au. Probabil 5dB pentru ca am semnal in toata casa. Chiar are o acoperire buna.

 

 

TENDA-RX3-10.jpg

 

 

 

  • De asemenea dispune si de o tehnologie noua de care eu acum am auzit. Se numeste Target Wake-Up Time sau TWT si poate ajuta la o mai buna autonomie a dispozitivelor conectate la Wi-Fi. Practic atunci cand nu folosesti telefonul semnalul Wi-Fi este intr-un mod sleep.

 

  • Mai are si BSS, o tehnologie care stie sa gestioneze corecta interferentele si sa utilizeze un spectru liber pentru o comunicare mai eficienta cu dispozitivele tale. Deci daca ai mai multe retele Wi-Fi prin preajma nu ar trebui sa fie o problema.

 

  • In rest este un router simplu care promite Wi-Fi 6 si viteze bune pe cablu. Asa sa fie? N-am facut altceva decat sa-l instalez si sa folosesc o retea Gigabit si un iPhone 11 Pro. Rezultatul?

 

 

Pe cablu:

 

rx3.png?w=747&quality=100&strip=all&ssl=1

 

Pe Wi-Fi:

 

tenda-rx3.jpg?resize=1011,1536&quality=1

 

 

  • Mi se pare mica viteza pe 5GHz, doar putin peste 600Mbps. Poate o fi si de la telefonul meu…

 

  • Dar RX3 are semnal bun, este stabil si nu mi-a pus probleme. Viteza este oricum mare si nu o sa aveti probleme indiferent de activitate.

 

 

 

 

 

TS.ELDERS.RO - OLD.ELDERS.RO - IP : 93.114.82.77:27015

Pentru orice problema ma gasiti pe ts la canalu OLD cu numele : .S!ckBoY AxBxNxHaLaB  sau PM pe forum.

                                  

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this website, you agree to our Terms of Use and Guidelines