Jump to content

[Hardware] Cum „rezista” un flagship de acum 2 ani comparativ cu unul actual?


AxBxNxHaLaB

Recommended Posts

Fiecare avem propriile argumente pro si    contra cand vine vorba de inlocuirea unui telefon mobil si la cat timp.  In unele cazuri vorbim de moft, alteori de necesitate.

 

Personal, cred ca ma incadrez undeva la mijloc fiind o combinatie intre moft si necesitate. Pana acum, ciclul de viata al unui smartphone la mine era de 2 ani si am avut doar flagship-uri: Samsung Galaxy S2, Galaxy S4, Galaxy Note 4, Galaxy S8 si acum Galaxy S10+. Da, am avut doar telefoane de la Samsung deoarece s-au potrivit cel mai bine nevoilor si gusturilor mele pana acum. In continuare Note 4 este cel care mi-a placut cel mai mult.

 

S10-vs-S21.jpg?resize=700,200&quality=10

 

La final de aprilie, Galaxy S10+ cu procesor Snapdragon pe care l-am cumparat de la QuickMobile (si v-am povestit aici) a implinit 2 ani, dar spre deosebire de anii trecuti nu mai sunt chiar asa disperat sa-l inlocuiesc. Nu stiu daca e vorba de maturizare economica sau nu, dar incerc sa mai „trag” de el un an.

 

In continuare telefonul mobil a ramas pentru mine aparatul foto principal pentru ca nici nu am altul si nici nu intentionez sa-mi cumpar un aparat foto profi deoarece sunt neglijent si exista riscul sa-l distrug. Am testat Note 20 Ultra si mi-a placut la nebunie camera foto si telefonul in sine, dar totusi am zis sa mai astept.

 

Flagship-urile s-au schimbat si ele in ultimii ani, crescand in diversitate si bineinteles in preturi. Daca in momentul in care cumparasem S10+ acesta era cel mai puternic telefon Samsung, astazi S21+ nu este cel mai puternic telefon din portofoliul acestora, ci S21 Ultra. Practic avem flagship-uri normale si flagship-uri Pro, Ultra, Pro Max si asa mai departe in functie de producator.

 

Saltul de la o generatie la alta, cu foarte mici exceptii, este unul incremental si din punct de vedere al raportului pret/perfomanta nu merita, dar cate diferente sunt totusi, in realitate, la un salt de 2 generatii? In cazul de fata, pentru a evindentia cel mai bine diferentele, S10+ ar trebui comparat cu un S21+ si nu cu un Ultra. Din nefericire nu am in teste nici un S21+ si nici un Ultra, ci un S21 normal. Acesta are un ecran mai mic, o baterie mai mica si un spate de plastic, in rest e identic ca specificatii cu un S21+.

  • Experienta in utilizare si performante;

 

  • Experienta foto si video;
  • Baterie si autonomie;
  • Ecran;
  • Alte aspecte importante;
  • Revanzarea;
  • Concluzii;

Experienta in utilizare si performante

 

Desi S10+ se tine bine, e imposibil sa nu observi eleganta in utilizare a lui S21. S10+ foloseste un procesor Snapdragon 855 realizat pe o tehnologie de 7nm, iar S21+ un Exynos  2100 realizat pe o tehnologie de 5nm. Viteza insa nu vine doar din partea de procesare ci si de la ecran: in timp ce S10+ foloseste un ecran traditional cu o rata de refresh de 60Hz, S21 beneficiaza de o rata de refresh de 120Hz, care il face mai lin. Un alt atu al lui S21 este tipul memoriei interne: UFS3.1 versus UFS2.1 pe S10+. Diferentele merg mai departe si la partea de memorie RAM, desi vorbim tot de 8GB. S10+ foloseste RAM de tip LPDDR4X in timp ce S21 foloseste LPDDR5.  Practic pe partea de specificatii interne vorbim de un telefon absolut nou si dupa cum era de asteptat, este mai rapid.

 

Ambele telefoane folosesc Android 11 cu interfata OneUI 3.1, iar conform noilor standarde Samsung, S10+ va primi si Android 12. S10+ a fost lansat cu Android 9 si conform metodologiei clasice Android, ar fi urmat ca actualizarea catre Android 11 sa fie ultima actualizare majora de OS, dar Samsung a anuntat odata cu lansarea seriei Note 20 ca au regandit partea de suport software si in loc de 2 actualizari majore de OS, o serie de telefoane din gama lor vor primi 3, printre care si seria Galaxy S10. Astfel la nivel de experienta software cele doua telefoane sunt la acelasi nivel in acest moment.

 

Experienta foto si video

 

 

Galaxy S21 Ultra este considerat de multi telefonul cu cea mai buna camera foto a momentului si comparatia cu un S10+ chiar nu isi avea locul aici, mai ales ca S10+ nici la momentul lansarii nu si-a avut locul intr-un top 5. Nu pentru ca a avut o camera foto slaba, ci pentru ca a intampinat concurenta serioasa de la Google, Apple sau Huawei.

 

S10+ are un senzor principal de 12MP, unul de 12MP telefoto si unul de 16MP ultrawide. Frontal avem doi senzori foto: unul de 10MP si unul de 8MP. S21 foloseste tot un senzor principal de 12MP, dar un model diferit, unul de 64MP pentru telefoto si unul de 12MP ultrawide. Camera de selfie este si ea noua: un singur senzor de 10MP.

Meniul camerei foto este la fel, dar apar cateva diferente la nivel de functionalitate: S21 permite inregistrare pana la 8K@24fps si zoom maxim 30x.

 

  • pozele standard nu ofera diferente notabile intre cele doua telefoane, Samsung pastrand senzorul suprem de 108MP pentru S21 Ultra;

  • selfie-urile realizate cu S10+ sunt putin cam sterse – chiar curatasem camera inainte de a ma fotografia. S21 ofera mai mult detaliu si poze mai reusite. Cred ca sticla protectoare de la camera lui S10 este uzata si senzorul nu reuseste sa patrunda;

  • ultrawide: S21 desi are un senzor de 12MP, pozele sunt mai detaliate;

  • Zoom 2x in cazul lui S10+ versus zoom 3x in cazul lui S21. In al doilea set de poze se poate observa o diferenta notabila de culoare a mesei, unde S10-le s-a incurcat destul de tare;

  • lumina slaba: S21 obtine poze mai clare, dar culorile la ambele fac pozele sa para realizate la un apus si nu in intuneric;

    video 4K@60fps: S21 pare putin incurcat de culoarea aprinsa a lalelelor.

  

                           S10-5.jpg?w=246&h=184&quality=100&strip= S21-3.jpg?w=246&h=185&quality=100&strip=

 

                            S10-13-rotated.jpg?w=496&h=372&quality=1

     

SURSA

 

 

TS.ELDERS.RO - OLD.ELDERS.RO - IP : 93.114.82.77:27015

Pentru orice problema ma gasiti pe ts la canalu OLD cu numele : .S!ckBoY AxBxNxHaLaB  sau PM pe forum.

                                  

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this website, you agree to our Terms of Use and Guidelines